“Bu sadece uyarı”… Türkiye’nin kanalları seçimi nasıl gördü

Bugüne kadar seçimleri AKP kazandı.. İlk defa iktidar, böyle bir yenilgi aldı. Merak ettim ekranda nasıl yorumlar yapılacaktı iktidarın ekran cephesinde. Bu alışık olunmayan bir durumdu. Genel olarak ‘Ekonomi belirledi’ ya da ‘Kürt oyları bu farkı yarattı’, ‘Emekliler etkili’ oldu genel temaydı. Bazı ufak notlar tuttum.

KAYBEDEREK KAZANMAK

TRT Haber her zaman olduğu gibi ‘tek taraflı’ konukları ile durum değerlendirmesi yapıyordu. Hilmi Daşdemir mesela çok sık ekranda görülen bir isim. “Şöyle 1 Nisan manşeti olabileceğini söylüyordum. AK Parti ve Cumhur İttifakı kaybederek kazandı. Sonuç itibarı ile bir çok yerde kazanmış oluyor. Ama, oylarında ciddi düşüş var. Bunun sebebi de belli” diyordu.

İKİ ÜLKÜCÜ YARIŞTI

A Haber’de not almışım ‘İki ülkücü yarıştı’ cümlesi Ankara için. Mansur Yavaş, Turgut Altınok iki ülkücüydü aslında biri kazandı, biri kaybetti olan buydu kanala göre. İstanbul’da kazanandan çok ‘Beklediklerini bulamayanların üzerinde duruldu. YRP’nin İstanbul’da beklediğini alamadığı belirtiliyordu; ‘Emekli maaşlarını şu kadar yapmadıkları için ortak aday çıkarmıyoruz demişlerdi. Seçmen bunu yememiş. İstanbul’da istedikleri oyu alamamışlar’ diyordu Melih Altınok. Bu arada DEM de payını alıyordu; ‘Misyonunun ne olduğunun görüldü. Yüzde 2 oy ile İmamoğlu’nun farkına katkı sağladılar’

DEPREM BÖLGELERİNDE TUTMADI AMA GENELDE TUTTU

TRT Haber’de yine “Depremin havasının ardından muhalefette şöyle bir hava oluşmuştu; iktidar burada süreci iyi yönetemedi. Cumhur İttifakı bu secimin kaybını yaşayacak diye düşünüyordu. Türkiye genelinde böyle bir düşünce olabileceğini ama deprem bölgesinde bunun geçerli olmadığını görüyorum” diyordu gazeteci Ercan Gürses.

NE OLACAK TÜRKİYE’NİN YÜZYILI

24 TV’de bir soru dikkatimi çekti; ‘Yarından itibaren Türkiye’nin 100 Yılı Nasıl Olur?’ Bu iktidarın en büyük ‘projelerinden’ biriydi hatırlarsak!

POPÜLİZM KAZANDI

İktidar cenahının ekrana en ç ok çıkan isimlerinden Yusuf Alabarda durumu ‘Popülist ve rasyonel mekanizmaların karşı karşıya bir mücadelesi olarak’ görüyordu. Muhalefet popülist, iktidar tarafı rasyonelde. Örnek olarak asgari ücret konusuna verdi. Muhalefetin verdiği rakamın rasyonel olmamasına rağmen halk tarafından cazip bulunduğunu belirtti. Yani yerel seçimde, popülist muhalefetin dediklerine, vatandaş itibar etmişti.

ASLINDA BU SADECE BİR UYARI

Bu popülizm durumu üstü kapalı, CNN Türk’de Ahmet Hakan yorumunda da vardı; ‘Türkiye bir geçiş dönemi yaşıyor, biraz sabret diye ikna edemezsin. Emekli ben diyor geçinemiyorum. Emekliye verirsem enflasyonu düşüremem diye vermiyorsun. Bu da bunun sonucu. Emekli bir şey söyleyecektir.’ Hande Fırat söze giriyor; ‘Tabii en azından bir uyarı gönderiyor’. Hakan, CHP’nin 36 yıl sonra bu başarıyı elde ettiğini özellikle belirtirken; ‘Bu İmamoğlu, Yavaş faktörü, CHP’nin iyi strateji kurmuş olması… Bunların yanı sıra etkisi var diyorum, ekonominin’

“MURAT KURUM PROGRAMIMA GELDİ ÇOK İYİYDİ” DEMEK Kİ YETMİYORMUŞ!

Ahmet Hakan Kurum’ un projelerinin çok iyi olduğunu vurguluyordu; ‘Murat Kurum çok daha başarılı bir kampanya yürütebilirdi. Benim iki kere programıma çıktı. İkisinde de bence, harika İstanbul açısından bir yaklaşım sergiledi. Sorunları nasıl çözeceğini grafiklerle, anlattı. Demek ki yetmiyormuş. Orada işte ekonomi girdi devreye, emekli girdi devreye’ diye devam etti.

BİR ARTİST

Dolaşırken kulağıma geldi; ‘Etimesgut’ ta bir artist’ diye. Emin Pazarcı söylüyordu. Burada CHP’nin adayı Behzat Ç. adı ile bilinen Erdal Beşikçioğlu’ydu. ‘Artist’ 100 bin oy farkla kazanmıştı.

SANKİ İÇİNE DOĞDU

Sonuçlar açıklanmadan önce yine ekranda sıkça görülen isimlerden Taceddin Kutay ‘İmamoğlu’na tepki, oylarını etkilemez’ diyordu. Bir ‘reaksiyon’ durumu olacağından bahsediyordu.

SAKARYADA’DA MUHABİR; MEYDAN BOŞ

Yerel kanallarda da seçimin ilginç görüntüleri vardı. Eskişehir’in yerel kanalı meydandaki kutlamaları naklen yayınlıyordu. Sakarya’da ise farklı bir görüntü vardı. Yerel televizyon 264’ te muhabir, ‘Demokrasi Meydanı’nda çıt yok. Bir önceki seçimleri hatırladığımız Demokrasi Meydanı’nda kalabalık hakimde. Ancak bu seç imde, tam tersi oldu. Kutlamalar olur mu olmaz mı?‘ diye sorduktan sonra alınan son sonuçlara göre, şu değerlendirmeyi yaptı; ‘Çokta seçim kutlaması yapılacak hava yok açıkçası’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir