Hangimiz Sinir Olmuyoruz ki: Yürürken Neden Sürekli Bağcıklarımız Kendiliğinden Çözülüyor? Bilimsel Bir Açıklaması Var!

Tabii ki bağcık çeşidi ve bağlama türü çözülmeyi etkileyen faktörler arasında ancak başka sebepleri de var.

Bağcıklarınıza sinir olmadan önce bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Ayakkabı bağcıklarının düğümlenme şekli ve ayaklarımızın hareketi büyük rol oynuyor.

Yürüyüş yaparken ya da koşarken, ayaklarımız sürekli ileri-geri ve yukarı-aşağı hareket eder. Bu hareketler, bağcıkların düğümlerine sürekli olarak farklı yönlerden çekme ve gevşetme kuvvetleri uygular.

Özellikle bağcıkların bağlı olduğu düğüm noktası, bu kuvvetler karşısında zamanla çözülmeye başlar. Yani her adım attığınızda, bağcıklarınızın çözülmesine bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Düğümlerin zayıf noktaları

Bağcıkların çözülmesindeki bir diğer önemli faktör, düğümün ne kadar sıkı bağlandığı ve hangi düğüm tekniğinin kullanıldığı. İki yaygın düğüm türü var: Kare düğüm ve kaygan düğüm.

Kare düğüm, daha güvenli ve dayanıklı olmasına rağmen çoğu insan farkında olmadan kaygan düğüm kullanıyor. Kaygan düğüm ise adından da anlaşılacağı gibi daha kolay çözülme eğiliminde.

Bağcık malzemelerinin rolü

Bağcıkların yapıldığı malzeme de bu durumu etkiliyor. Pamuklu ya da deri bağcıklar, sürtünme kuvveti daha yüksek olduğu için daha az çözülüyor. Ancak naylon ya da polyester gibi sentetik malzemelerden yapılan bağcıklar, daha kaygan oldukları için daha çabuk çözülüyor.

Yani malzeme seçimi de bağcıkların ne kadar sürede çözülmeye başlayacağını belirleyen önemli bir faktör.

Peki ne yapacağız?

Ayakkabı bağcıklarınızın sürekli çözülmesinden bıktıysanız, birkaç basit çözüm ile bu sorunu minimize edebilirsiniz. Öncelikle, kare düğüm atmayı öğrenmekle işe başlayın. Eğer zaten öyle yapıyorum ama yine de çözülüyor diyorsanız bağcıklarınızın malzemesine dikkat edin. Kaygan bağcıklarınız varsa sürtünmeyi etkileyecek bağcık aksesuarları kullanın.

Ya da en güzeli siz direkt bağcıklarınızı değiştirin ve soruna daha etkili çözüm bulun. Şimdi keyifli yürüyüşler!

Kaynaklar: Science News Explores, Forbes, The New York Times

Bu içeriklerimize de göz atmak ister misiniz?:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir